ORALNI HIRURG NOVI SAD

VADJENJE UMNJAKA

Savremene metode
Višedecenijsko iskustvo
Rad na teškim slučajevima
Odgovornost u radu

Markov Dental Clinic

Ostale usluge
dr-borislav-markov-maksilofacijalni-oralni-hirurg

dr Borislav Markov
naš osnivač

Iza naših reči, stoje naša dela. Iza naših dela, stoji naše znanje.

Krilova 9, 21000, Novi Sad

office@markovdental.com

+381 69 300 65 21

vadjenje umnjaka novi sad

Vađenje umnjaka Novi Sad

Vađenje umnjaka je uobičajen zahvat oralnog hirurga koji se izvodi kada umnjak izraste i izazove bol ili neprijatnost u vilici. Umnjaci su poslednji zubi koji rastu u vilici, a često su problematični zbog nedovoljnog prostora za njihov rast. Kada se pojave problemi sa umnjacima, kao što su bol, otok, infekcija ili nepravilan rast, oralni hirurg će najčešće preporučiti vađenje umnjaka. Sam zahvat se obično izvodi pod lokalnom anestezijom i traje samo nekoliko minuta. Nakon vađenja umnjaka, pacijenti mogu osetiti blagu nelagodnost i otok, ali će se to smanjiti nakon nekoliko dana.

Važno je da znate da postoje komplikovane procedure vađenja umnjaka, koje su iskusnom i stručnom hirurgu rutinske, dok mnogim stomatolozima i hirurzima mogu da predstavljaju značajan izazov. Da biste izbegli komplikacije, važno je da Vas pregleda i zahvat izvrši dobar stručnjak.

U Markov Dental Clinic ove zahvate vrši dr sci. med. Borislav Markov, koji poseduje višedecenijsko iskustvo u oblasti maksilofacijalne, oralne hirurgije i implantologije.

 

Najčešća pitanja

Šta ako se odlaže vađenje umnjaka?
dlaganje vađenja umnjaka nije najbolja odlika jer može doći do značajnih komplikacija kada je u pitanju oralno zdravlje pacijenata. Praktično, što duže čekate, to postoje veće šanse za probleme. Kada izbegavate vađenje umnjaka, može doći do resorpcije korena susednog zuba, fraktura, ali i razvoja cisti i tumora.
Umnjaci koji rastu u pogrešnom smeru
Umnjaci mogu delimično da niknu ili rastu u potpuno pogrešnom smeru. Pored toga što mogu da naruše zdravlje drugih zuba, ovako izrasli umnjaci mogu da uzrokuju karijes, bakterije i da pacijentu onemoguće pravilno održavanje higijene zuba što najčešće dovodi do upalnih procesa i ozbiljnijih zdravstvenih problema.
Kako izgleda zahvat i šta očekivati?
Operacija vađenja umnjaka se izvodi pod lokalnom anestezijom, što znači da je potpuno bezbolna. Tokom zahvata se pravi rez na gingivi i uklanja se deo alveolarne kosti. Kroz otvor napravljen u kosti, vadi se preostali koren ili retinirani/impaktirani zub. Na kraju postupka, rana je prekrivena gingivom, koja se zatim šije. Rana zarasta u roku od 7 dana, nakon čega se uklanjaju šavovi. Kost se spontano obnavlja tako da nakon nekoliko meseci popunjava nastali defekt. Vađenje umnjaka je rutinska hirurška procedura i danas sve češća procedura u stomatologiji. Nakon alveotomije mogu se javiti postoperativni bol i blagi otok, što je normalna reakcija zbog rada na tkivu i lako se otklanja zavojima.
Saveti nakon vađenja umnjaka
Nakon operacije potrebno je nanositi hladne obloge na mesto zahvata kako bi se smanjio otok. U slučaju bolova, uzimanje analgetika po preporuci stomatologa. Uzimanje antibiotika za skraćenje postoperativnog oporavka. Nakon 7 dana, šavovi se skidaju, a sve ovo vreme potrebno je što više održavati oralnu higijenu i nežnim pokretima četkati ranu kako bi se uklonile naslage. Ispiranje usne duplje čajem od žalfije, slanom vodom ili antiseptikom. U slučaju blagog krvarenja iz šavova, na njih se može staviti mokra kesica čaja (preporučuje se crni čaj). Posle same procedure poželjno je jesti tečnu hranu, uz izbegavanje toplih napitaka i tople hrane. Preporučuje se izbegavanje pušenja odmah nakon procedure. Preporučuje se izbegavanje konzumiranja alkohola.

zakažite pregled

Radujemo se Vašoj poruci!





    *Potrudićemo se da Vam odgovorimo u najbržem mogućem roku.

    en_GBEN