Maksilofacijalna hirurgija Zubni implanti

Ekstremni nedostatak kosti vilice – imamo rešenje!

ekstremni nedostatak kosti vilice zigomatični zubni implanti

Nedostatak kosti vilice je ozbiljan problem koji može značajno uticati na kvalitet života. Bilo da je uzrokovan dugotrajnim nedostatkom zuba, bolestima desni, traumom ili drugim medicinskim stanjima, ovaj problem može otežati, ili čak onemogućiti, ugradnju standardnih zubnih implantata. Srećom, moderna stomatologija nudi rešenje i za najteže slučajeve – zigomatične implante.

Šta je ekstremni nedostatak kosti vilice?

Ekstremni nedostatak kosti vilice se javlja kada je kost vilice toliko degradirana da ne može pružiti adekvatnu potporu za standardne zubne implantate. Ovo stanje može biti posledica dugotrajnog perioda bez zuba, gde kost postepeno nestaje zbog nedostatka stimulacije. Ostali uzroci uključuju napredne bolesti desni, osteoporozu ili povrede. 

Osobe sa ovakvim problemom često doživljavaju poteškoće u žvakanju, govoru i estetici, što može imati negativan uticaj na njihovo samopouzdanje i svakodnevni život.

Uzroci nedostatka kosti vilice

Dugotrajni gubitak zuba: Kada zub nije prisutan duže vreme, kost se prirodno povlači, što dovodi do smanjenja njene zapremine i gustine.

Parodontalne bolesti: Bolesti desni mogu uništiti potporne strukture zuba, uključujući kost vilice. Ovo može dovesti do značajnog gubitka kosti oko zahvaćenih zuba.

Trauma ili povrede: Fizičke povrede vilice ili lica mogu izazvati direktno oštećenje kosti vilice, što može dovesti do gubitka zuba i smanjenja kosti.

Osteoporoza: Ovo je stanje koje uzrokuje slabljenje kostiju u celom telu, uključujući vilicu, i može povećati rizik od gubitka kosti.

Dugotrajna upotreba proteza: Nošenje tradicionalnih proteza, koje se oslanjaju na desni i kosti vilice, može dodatno ubrzati resorpciju kosti, jer ne pružaju dovoljno stimulacije kostima.

Metode za nadoknadu kosti vilice

Za pacijente sa nedostatkom kosti vilice, postoji nekoliko metoda koje se mogu koristiti za nadoknadu izgubljene kosti i pripremu vilice za ugradnju implantata:

Presađivanje kosti (augmentacija kosti): Ova procedura uključuje dodavanje nove kosti u područje gde je kost izgubljena. Kost može biti uzeta iz drugog dela tela pacijenta (autologna kost), donatorska kost (alograft), ili sintetički materijal. Cilj je da se obezbedi dovoljno kosti za sigurno postavljanje implantata.

Sinus lift: Ova procedura se izvodi kod pacijenata koji imaju nedostatak kosti u gornjoj vilici, posebno u blizini sinusnih šupljina. Sinus lift podrazumeva podizanje sinusa i dodavanje kosti ispod njih, kako bi se omogućila ugradnja implantata. Više o sinus liftu, pročitajte ovde.

Pored ove dve, u nekim slučajevima koriste se i ridge augmentation, za povećanje zapremine kosti u horizontalnom ili vertikalnom pravcu, zaim distrakcija osteogeneze i upotreba PRP/PRF (plazma bogata trombocitima).

Sve navedene metode mogu se koristiti u određenim slučajevima i najčešće kada je u pitanju manji nedostatak kosti i predstavljaju dugotrajne procese.

Rečeno Vam je za da Vas nema rešenja?

Često nam se javljaju pacijenti koji su isprobali gorenavedene procedure ili su odbijeni od strane stomatologa jer za njihov nedostatak kosti nema rešenja. 

Inovativno rešenje i za ekstremni nedostatak kosti – zigomatični implanti

Zigomatični implanti predstavljaju napredno rešenje za pacijente sa ekstremnim nedostatkom kosti vilice. Za razliku od standardnih implantata, koji se postavljaju u vilicu, zigomatični implanti se ugrađuju direktno u jagodične kosti (zigomatične kosti). Ove kosti su znatno gušće i jače, što ih čini idealnim mestom za ugradnju implantata kod pacijenata sa teškim nedostatkom kosti vilice.
 
Dakle – onda kada ne možemo da kost nadoknadimo standardnim procedurama i kada kosti nema dovoljno za ugradnju standardnih zubnih implanata – na snagu stupaju zigomatični implanti.

 

Važno je da Vam zigomatične implante ugradi maksilofacijalni hirurg

Ugradnja zigomatičnih implanta je složena i delikatna procedura koja zahteva visok nivo stručnosti i iskustva. Iz tih razloga je važno da ovaj postupak izvodi maksilofacijalni hirurg.

Zigomatični implanti se ugrađuju direktno u jagodične kosti, koje su anatomski mnogo kompleksnije od kosti vilice. Maksilofacijalni hirurg ima detaljno znanje o anatomiji lica i vilice, što mu omogućava da precizno postavi implantate, izbegavajući kritične strukture kao što su sinusi, živci i krvni sudovi.

Pacijenti koji zahtevaju zigomatične implante često imaju složene stomatološke i zdravstvene probleme, uključujući ekstremni nedostatak kosti, prethodne neuspešne implantacije, ili druge komplikacije. Maksilofacijalni hirurg ima iskustvo u upravljanju ovim izazovima, što mu omogućava da pruži optimalna rešenja čak i u najtežim slučajevima.

dr Borislav Markov je maksilofacijalni hirurg i implantolog sa višedecenijskim iskustvom u radu i sa najtežim slučajevima. 

Imate pitanje za nas? Kontaktirajte nas i rado ćemo Vam pomoći.

Pogledajte naše radove

zakažite pregled

Radujemo se Vašoj poruci!





    *Potrudićemo se da Vam odgovorimo u najbržem mogućem roku.

    Kontakt

    Adresa
    6391 Krilova 9, 21000, Novi Sad
    Email
    office@markovdental.com
    Telefon
    (381) 21 300 65 21
    en_GBEN